
Квартири у новобудовах сьогодні далеко не дешеві, проте старі будинки залишаються затребуваними на ринку нерухомості, а у деяких невеличких містах і єдино доступними. На жаль, будинки, зведені у 20 столітті, сьогодні далекі від ідеалу. Але, врятувати ситуацію можна. Які б часи не застала споруда, із правильно проведеним ремонтом у вас є шанси істотно поліпшити стан житла, надати йому затишний та стильний вигляд.
Три доби старих будинків
Щоб краще зрозуміти свій будинок, варто дізнатися його історію. Усі споруди, починаючи із 20-х і до 90-х років 20 століття, нелегально носять імена вождів Союзу та діляться на три типи.
Це були найперші висотні споруди СРСР. Будувалися вони ще у 20-і роки і вже у післявоєнний період. Із особливостей:
- висота від 3 до 5 поверхів;
- цегляні товсті стіни;
- високі стелі до 3,2 м;
- відсутність ліфтів;
- великі площі.
Із будівель часів союзу тільки ці будинки претендують на архітектурну індивідуальність та виразність. Усі інші зводилися настільки однаковими, що дійсно легко заблукати у трьох «хрущовках». До речі, про них …
Ці будинки з’явилися на просторах Союзу вже у 50-ті роки. Будувалися швидко, як тимчасове рішення проблеми нестачі житла. Їм властиві:
- висота до 5 поверхів;
- тонкі панельні стіни;
- маленька площа;
- низькі стелі;
- незручне планування;
- відсутність ліфтів;
- малий термін служби.
Після швидкісної забудови «хрущовками» настала епоха квартир так званого «поліпшеного» планування у будинках-«брежнєвках». Будинки стали більш сучасними, ті, що мали більше поверхів обладнали сміттєпроводами та ліфтами. Що їх виокремлює?
- висота від 5 до 14 поверхів;
- порівняно великі площі;
- комфортне планування;
- тонкі стіни.
Знайшли свій будинок? Відмінно! Тепер детально розберемо ті підводні камені, які об’єднують усі старі споруди.
«Скелети у шафі» старих будівель
Не враховуючи їх при капітальному ремонті, згодом можна отримати безліч неприємних сюрпризів – від згорілої проводки до провалів у підлозі та цвілі на стінах. На що важливо звернути увагу?
- Тонкі стіни
Це стосується будівель вже другої половини 20 століття. У них як несучі, так і міжкімнатні стіни дуже тонкі. Це створює особливу атмосферу: ви завжди на одній хвилі з сусідами і можете слухати новини, не вмикаючи власний телевізор. У чому причина такої «близькості» територій? Зовнішні стіни пропускаю шум через економну витрату цегли, пустоти у панелях та тонкі шви. А внутрішні стіни у квартирах здебільшого являють собою прості перегородки. На них не можна вішати важкі шафи, проводити складні роботи з оздоблення – тільки штукатурка та тонкий шар декоративного покриття.
Поряд із «мінусом» є тут і «приємний» плюс ˗ у таких квартирах легко зробити перепланування, удосконаливши розташування кімнат на свій смак та зробивши його зручнішим.
- Ненадійна підлога
Здебільшого у будинках підлоги виконувалися так: на бетонні плити клали бруси, які вже зверху покривали дерев’яним настилом. А у тих проміжках, що залишилися вільними ховалося справжнє звалище й розсадник бактерій. Порожнечі щедро засипали залишками будматеріалів. А бували випадки, коли при ремонті люди навіть знаходили консервні банки, що залишилися від обідів будівельників. Тому підлоги у старих будинках однозначно потрібно капітально міняти на користь будь-якого нового покриття.
- Запах затхлості та цвілі
Звідки це все? Знов таки, з метою економії у ті часи для заповнення пустот та щілин використовувалось банальне будівельне сміття. Усе це роками вбирало запахи, вологу й вогкість. Звідси й грибок на стінах. Як вирішити проблему? Оголити усі стіни, підлоги та стелі у квартирі, оглянути кожен кут. Виявивши цвіль, прийміть заходи ˗ очистіть стіни та обробіть їх антисептичною речовиною. Наприклад, Біозахисними засобом TRIORA.
- Небезпечна проводка
За часів споруди «хрущовок» та «сталінок» ніхто не припускав такої кількості електрообладнання у будинках. Звідси – слабкі енергопотужності проводок. Тому, щоб не довелося використовувати по одному приладу, чергуючи їх, поставте у план першочергових робіт заміну проводки. Крім того, якщо дроти у вас в будинку алюмінієві, вони із часом починають ламатися. Міняти проводку доведеться все одно. Тож, краще зробіть це одразу із урахуванням усіх можливих електронавантажень.
- Погана теплоізоляція.
Це біда тонких стін «хрущовок» та «брежнєвок». Плюс до цього ˗ із роками шви стали тонкими та пропускають холод. До того ж, на опаленні будинків раніше не економили, а теплоносії дозволяли прогріти тонкостінний будинок навіть у найлютіші морози. Сьогодні опалення потрібно уважно регулювати, а будинок для збереження тепла ˗ утеплити ззовні.
Зсередини утеплювати стіни квартир у старих будинках не варто. Так стіни ізолюються із внутрішньої сторони, не прогріваються по усій товщині, і на виході, між утеплювачем та самою стіною залишається холодна зона, де скупчується конденсат та починає з’являтися пліснява. До речі, у зв’язку із цим не варто також вирівнювати у будинку стіни гіпсокартоном. Використовуйте всередині тільки «дихаючі» матеріали.
Косметичний ремонт неможливий – тільки капітальний
Налаштуйтеся, що «косметичний» ремонт у старих будинках однозначно не підходить. Єдине, де це може бути застосовано ˗ на зйомних квартирах. Якщо ви купили квартиру та плануєте заселитися у неї надовго, дійте капітально:
- обов’язково змініть усі комунікації;
- подбайте про гідроізоляцію у вологих приміщеннях;
- виконуйте ремонт із чистими стінами без старих покриттів;
- утеплюйте житло ззовні.
У ремонті старих будинків чимало айсбергів. Побороти їх непросто, але реально. Виконуйте ремонт покроково, не економте на роботі і тоді ваша квартира у старій споруді успішно перетвориться на комфортний сучасний будинок.