
Нейроархітектура вивчає сприйняття людиною навколишнього простору, її реакцію на будівлю, інтер’єр і обстановку. Із неї починається створення дизайну кімнат, добірка форм і кольорів для дому. Давайте дізнаємося, як працює нейроархітектура і чи можемо ми якось впливати на неї.
Як дізнаються реакцію мозку?
Специфіку такого дослідження розробила група вчених з Канади. Вони запрошують людей у віртуальну реальність і дивляться, як людина сприймає різні інтер’єри, що турбує її, а де максимально комфортно. Враховується все – від серцебиття і температури тіла аж до руху очей. Гостріше люди реагують на раніше небачені архітектурні споруди, тоді як однотипні будинки не викликають яскравих емоцій.
Як правило, будь-яка нова обстановка діє на людину збудливо. Їй цікаво, вона хоче дізнатися про простір більше. А у процесі звикання відчуття змінюються, створюють постійну стабільну емоцію.
Дослідження показали, що перш за все наш мозок націлений на організацію навколишнього простору. Він запам’ятовує місцезнаходження предметів і веде нас по кімнаті на основі сформованих знань. Більшість будує інтер’єри за єдиною схемою, використовуючи вже підсвідомо закладені прийоми. І якщо в якомусь просторі пішли проти цього, ви відчуваєте себе некомфортно, намагаєтеся змінити місцезнаходження або ж поміняти сам простір.
Основні переваги людей в облаштуванні житла
Спочатку вибираючи інтер’єр, людина керується біологічними пріоритетами – безпекою і комфортом, здатністю будинку захистити мешканців від зовнішньої небезпеки.
- Ще одна особливість – комбінація різних просторів. Людям в житлі потрібні відкриті майданчики для спілкування і затишні куточки для відпочинку.
- На користь симетрії. Попри те, що в моді з’являються асиметричні елементи, людям більше до душі рівні фігури.
- Тяга до фактурних поверхонь. Багато хто відмовляється від гладких форм, вибираючи покриття на користь об’ємного візерунка. Вчені вважають, це пов’язано із тим, що об’ємні візерунки змушують мозок працювати активніше, тоді як рівна поверхня не викликає тяги до вивчення. А людина прагне постійного розвитку.
- Вид з вікна. В одній з лікарень фахівці помітили, що люди, чиї вікна палат виходять у парк, одужують швидше, ніж ті, хто дивиться у стіну сусіднього будинку. Так і в будинках позитивніше була реакція людей на гарний вид, аніж похмурі пейзажі. Тісний зв’язок людини з природою зберігається навіть у прогресивне століття.
Як використовувати нейроархітектуру в житлі?
Слухайте емоції. Напевно ви пам’ятаєте місця, де було затишно і куди хотілося повернутися. Намагайтеся відтворити обстановку у своєму будинку. Не обов’язково прив’язуватися до кожної деталі. Краще сконцентруватися на організації простору, кольоровій гамі, акцентах, що запам’яталися в приміщенні. Ви можете використовувати інші матеріали в ремонті або загальний стиль інтер’єру, але схема простору, яка сподобалась мозку найбільше, залишиться.
Слухати емоції і відмовлятися від того, що чуже – основний посил нейроархітектури. Беріть це за правило, коли шукайте собі житло або задумали глобальний ремонт.