
Коли у нас є мрії і бажання – ми щасливі, так як мрія привертає до себе нашу увагу, і ми концентруємо на ній наші зусилля. Звичайно, важливо, щоб наші бажання були записані на папері, був складений список цілей і план дій для їх досягнення, але наступають такі моменти, коли ми не можемо організувати себе на виконання певних дій. Ми не знаємо, як управляти собою, а вміти це робити важливо, тому що в противному випадку, ми станемо маріонетками, і нами будуть керувати інші.
Що б зрозуміти, як керувати собою, потрібно зрозуміти, що таке самоорганізація.
Самоорганізація це здатність, яка відображає вміння управляти собою, і включає в себе безліч процесів, серед яких боротьба з лінню, планування і розстановка пріоритетів.
Розглядаючи поняття самоорганізації можна провести аналогію з підприємством. У будь-якого підприємства є місія, цілі, на досягнення яких працюють його співробітники під керівництвом начальника. Начальник визначає, що повинен робити підлеглий для досягнення поставлених цілей. У питанні самоорганізації підлеглий і начальник – це ми. Ми самі визначаємо, що повинні робити, і самі стежимо за виконанням наших планів. І на цьому грунті можуть виникати внутрішні конфлікти, ми проявляємо поблажливість до свого внутрішнього підлеглого.
Процеси самоорганізації можна розділити на три рівні:
- Процеси, які зароджують самоорганізацію нашої особистості.
До цих процесів відноситься:
Тайм-менеджмент вчить управляти своїм часом, ставити цілі, планувати свій день, розставляти пріоритети.
- Використання методу інтенсивності;
В основі цього методу лежить боротьба з прокрастинацією, необхідність виконувати дії більш інтенсивно, відводячи на кожну дію певну кількість часу.
- До другого рівня відносяться процеси, які продовжують підтримувати рівень самоорганізації, не дивлячись на зміну внутрішнього стану і зовнішніх впливів.
До самомотивації можна віднести процеси пошуку рушійної сили, коли з-за певних впливів ззовні, або через внутрішні впливів ми втрачаємо бажання діяти
- На третьому рівні розташовуються процеси, які дозволяють використовувати для самоорганізації вже набутий досвід.
- Навчання самоорганізації інших.
Вченими давно визнаний той факт, що коли ми намагаємося донести якусь інформацію іншим людям, ми засвоюємо її на більш глибокому рівні. Ми намагаємося підібрати потрібні слова, в нашій голові малюються певні образи, описуючи які ми навчаємо інших. Навчаючи, ми вдосконалюємо свої знання. І добре було б підкріплювати викладені знання прикладами успішної самоорганізації.
Самоорганізація – це важливе вміння людини, яка є фундаментом для відповідальності, амбіцій, знань та інших якостей успішної людини, тому що без уміння управляти собою і організовувати своє життя всі вони втрачають свою силу.