
Не дарма кажуть: вранці посперечався – день зіпсований. Конфлікти впливають на наш настрій, зосередженість, працездатність. І де б інцидент ні стався, він надовго залишає малоприємні емоції. Як вийти з конфлікту у хорошому настрої та вирішити його з максимальною особистою вигодою? Ми знаємо три важливих секрети.
Секрет 1. Конструктивний підхід
Конфлікт – це не війна, а пошук оптимальних рішень. Тому всі учасники конфлікту повинні розуміти, що натиск, підвищені тони, сарказм або навіть образи тільки згущують кольори та перетворюють ситуацію на базарну сварку. Цивілізовані люди мають вирішувати конфлікти конструктивно, виборюючи власні інтереси та враховуючи інтереси опонентів.
- Не дозволяйте підвищувати голос ані собі, ані співрозмовникам.
- Не тисніть на опонентів (і не дозволяйте цього із собою) перевагами досвіду, службового становища, зв’язків.
Це призведе лише до погіршення ситуації та переходу на особистості. Суперечка закінчиться безрезультатно й жодна зі сторін не досягне навіть мінімально бажаного.
Що робити, якщо до конструктиву готові тільки ви, а інші бажають позмагатися у силі емоцій? Не приймайте їх правила гри, спокійно поясніть це супротивникам, запропонуйте вирішити питання, коли всі заспокояться та будуть готові до обговорення. Як правило, це діє. Через час емоції вщухають, люди готові говорити й шукати раціональні рішення.
Секрет 2. Розбір інтересів
Найчастіше конфлікт виникає, коли дві сторони починають активно захищати свої інтереси. При цьому ніхто навіть не думає розглянути пропозицію опонента. Вважаєте, вам це ні до чого? Навпаки. Розуміючи, чого саме хоче ваш супротивник, ви можете зважити:
- наскільки раціональна його точка зору;
- до чого призведе запропонований ним результат;
- чи будуть у зв’язку з цим у вас якісь незручності чи збитки.
Попросіть співрозмовника пояснити вам, чому він обирає саме такий варіант та які його інтереси? Розуміючи кінцеву мету опонента, ви зможете запропонувати йому й інші варіанти вирішення, які будуть вигідні вам обом. А може навіть, після ретельного аналізу ви зрозумієте, що й у переконаннях противника є сенс та варто їх розглянути. Зважуючи й оцінюючи «за» та «проти» кожної пропозиції, можна разом обрати третій варіант, який призведе до «нічиєї» та задовольнить як ваші інтереси, так і вашого опонента.
Секрет 3. Не прагніть маленької перемоги, прагніть великої
Безумовно, завжди приємно вийти із суперечки переможцем. Але іноді трапляється так, що запропоновані вами рішення не принесли хороших результатів. У чому проблема? Ви так захопилися відстоюванням власної точки зору, що не змогли оцінити ситуацію без емоцій та передбачити усі можливі ризики. Тепер же, буквально програвши після недавнього виграшу, ви не отримаєте ані підтримки від опонента, ані подальшої довіри. А у ваших супротивників буде чітке розуміння, що не слід приймати вашу точку зору.
Як цього уникнути? Шукайте не виграш у суперечці, а правильне вирішення питання. Слухайте усі аргументи учасників спору, висловлюйте свої. Цілком ймовірно, що разом ви прийдете до спільного рішення, яке не тільки задовольнить усіх учасників, але й забезпечить хороший результат у спільній справі.
Конфлікт – це зіткнення інтересів. І від того, наскільки м’яко це зіткнення відбудеться, залежить його результат. Користуйтеся трьома секретами та ведіть будь-які конфлікти тільки у корисний бік.